ליטוש אבן

ליטוש אבן, הוא מסוג הדברים שנעשים רק כשממש "הגיעו מים עד נפש". תהליך ליטוש, הינו תהליך מורכב, שאורך זמן רב, ובנוסף אינו תהליך זול. לכן, רק כאשר הרצפות נשחקו ממש ובהם שריטות וסדקים, רק אז יש לבדוק את האפשרות לבצע ליטוש אבן. קצת רקע כללי: רצפות אבן מצויות כיום בבתים רבים, לרוב יהיו אלו בתים בעלי מראה יוקרתי שמרשים לעצמם להשקיע על רצפות אבן. לרצפות אבן יתרונות וחסרונות (כמו כל דבר אחר). אחת החסרונות של ריצוף העשוי אבן, שהוא עשוי להישחק ולהיסדק עם השנים, ולכן ליטוש אבן הינו הפתרון הטוב ביותר במקרה זה.

ניתן למנוע את השחיקה

אמנם אולי עכשיו זה כבר לא רלוונטי מפני שרצפת האבן כבר שחוקה, אך דעו כי יהיה ניתן למנוע בעתיד את השחיקה באמצעות שימור האבן בתכשירי המיועדים לכך. כאשר מטפלים ברצפות האבן כמו שצריך שזה אומר: שטיפה וניקיון אך טרק בחומרי ניקיון ייעודים לאבן, קרצוף באמצעות ספוגיות המתאימות לאבן וכדומה, לא תצטרכו להגיע למצב של ליטוש אבן ע"י חברה. לאחר שהחברה תבצע ליטוש אבן בביתכם או בעסק שלכם, בקשו מהם הוראות לתחזוקה.

לא רק ליטוש אבן – בקשו גם הברקה

אמנם תהליך ליטוש אבן הינו התהליך החשוב והיקר בכל הסיפור, אך בנוסף לליטוש, רצוי שהרצפה תראה מבריקה. לאחר תהליך הליטוש, הבית מתמלא בפירורי אבן הנראים כמו אבק, מה שמצריך לנקותם באמצעות קרצוף מקצועי של מכונת פוליש. אבל זה לא נגמר בזה, יש עוד דרך מומלצת להביא את הרצפה למצב שאתם תהנו ממנה. כאמור, לרצפות אבן ישנן גם יתרונות, ואחת מהן היא שרצפת אבן היא נושמת – מה שמאפשר החדרה של חומרי הברקה. ניתן לבצע הברקה לרצפות אבן לאחר תהליך ליטוש אבן מקצועי. הסוגים הנפוצים הם: קריסטלי, ווקס ואקרילי. כל אחד מסוגים אלו, הוא מתבצע בדרך אחרת ובחומרים אחרים.

בקצרה על ההברקות השונות באבן

הנפוץ מבין הסוגים הנ"ל, הינו הברקה קריסטלית. הוא נעשה באמצעות 5 שלבים.

  1. קרצוף.
  2. הכנה להברקה.
  3. החדרת חומר הברקה והברקה ראשונית
  4. הברקה שנייה וחזקה יותר.
  5. משמר הברקה לשנים רבות.

כל אלו נעשים באמצעות מכונת קרצוף, אך ההבדלים יהיו בתחתית המכונה. תהליך קרצוף נעשה בעזרת סקוט'צ ניקיון. שלושת הבאים יעשו באמצעות צמר פלדה, והאחרון באמצעות סקוט'צ רך המיועד לשימור ההברקה.

הסוג השני והנפוץ הינו אקרילי. הוא לא שונה הרבה מהקריסטל, למעט העניין של ההברקה לאורך שנים. היתרון של האקרילי, שהוא מונע החלקה ומונע העברת זרמים חשמליים (מתאים בעיקר למפעלים וכדומה).

הסוג האחרון, הינו פוליש ווקס. זה הסוג הפשוט ביותר, מפני שהוא נעשה ע"י מריחת שכבת ווקס דקה. לרוב הווקס לא יחזיק יותר משנה, ולכן במידה ובחרתם בסוג זה, כדאי לקחת בחשבון כי אתם תצטרכו לקרוא לחברה שוב בעוד כשנה.

לסיכום: ליטוש אבן, הינו תהליך הכרחי במצבים מסוימים, ולכן במידה ואצלכם הרצפות זקוקות לליטוש אבן, כדאי לבדוק עם מספר חברות לגבי הליטוש וההברקות הנוספות לרצפות לאחר תהליך הליטוש.

חברתנו מומחית בליטוש אבן, ותשמח לתת לכם ייעוץ, הדרכה והצעת מחיר.

למאמר בנושא ליטוש שיש בקרו כאן.